CHARLES_web_small3
 Zprávy výboru
 Články
 Výsledky ost. výstav
 Aktuality a zprávy.

Co je nového v klubu, případně v ČMKU, FCI atd. ?
Aktuality, informace, zprávy..

Výsledky chovatelských soutěží za rok 2010
Vážení přátelé a soutěžící,
zveřejňujeme finální výsledky chovatelských soutěží za rok 2010, jak uvedeno na domovské stránce tohoto webu. Pokud budete mít jakékoli připomínky prosíme kontaktujte Ing. Zuzanu Novákovou na e-mailové adrese:
nov.zuzana@seznam.cz
 
NauticaDataIcon  Top kavalír BT a BH
 
NauticaDataIcon  Top kavalír RU a TR
 
         NauticaDataIcon  Top Evropa kavalír a king
 
NauticaDataIcon  Soutěž chov. stanic
 
NauticaDataIcon  Soutěže kingů        

Výsledky chovatelských soutěží za rok 2009
Vážení přátelé, vážení "soutěžící",
v následujících přehledech zveřejňujeme výsledky chovatelských soutěží, které byly vyhlášeny na Členské schůzi v únoru 2010.
Chovatelské stanice vyhlašujeme jen ty, jejichž jedinci byli natolik úspěšní, že překročili 100 bodovou hranici. Nejlepší plemeník a chovná fena mají pod svým jménem vyjmenovány jedince, kteří jim přinesli potřebné body pro vítězství. Top kavalíři v jednotlivých barvách jsou vyhlášeni nad 40 bodů získaných na MVP,NVP,KV a SV v ČR.
Soubory jsou ve formátu MS Excel
Zuzana Nováková.

Kavalíři - klubové výstavy
Kavalíři - feny a psi, celkové výsledky
Chovatelské stanice
Nejlepší chovní psi a feny
Soutěže kingů

Výsledky soutěží Junior Handling za rok 2009,
které nám zaslala paní Věra Lapáčková
I. kategorie   9-13 let
1. místo  Lucie Bajerová
2. místo  Patrik Fejfar
II. kategorie 13-17 let
1. místo  Tomáš Kudlák
2. místo  Kateřina Lapáčková
 

Fena před krytím
Kromě přípravy krycího psa je na místě věnovat pozornost feně – budoucí matce. Nebudeme řešit chovné podmínky jednotlivých klubů, ale obecně to, že pro vás jako majitele a budoucí chovatele je (nebo má být) vaším prvořadým cílem produkovat zdravá a povahově vyrovnaná štěňátka.K tomu také bude směřovat váš výběr feny a krycího psa. Před prvním plánovaným vrhem by měla fena být psychicky vyzrálá, ve výborné fyzické kondici a řádně vakcinovaná.
Jarní nebo zimní vrh?
Chovatel by mě zvážit, zda je v jeho podmínkách vhodnější jarní, letní, podzimní nebo zimní odchov vrhu.
Každé období má svá pro a proti. Není nic pohodlnějšího a pro štěňátka starších cca 5ti týdnů příjemnějšího než slunečné počasí, travnatý koberec, spousta zákoutí k prozkoumání, venkovní zvuky, snadné venčení, časté návštěvy a další podněty, které štěněti usnadňují ranou socializaci už u chovatele. Na druhé straně např. podzimní vrhy a následné postupné otužování prcků při venkovních aktivitách napomáhá větší odolnosti a zvládání nadcházející zimy.
Samozřejmě kavalíry a kingy je běžné odchovávat v prvních týdnech na vyhřívaných podlahách či pod lampami v každém ročním období.
Sono a odčervení.
Vycházejme z toho, že jsme úspěšně nakryli a ještě nevíme, jestli fena zabřezla, nebo ne.
Je možné během hárání jet k veterináři na určení progesteronu, musíte počítat, že toto vyšetření je běžné několikrát opakovat.
Kolem 28 dne po nakrytí je možné nechat potvrdit březost feny sonem. Březost lze takto potvrdit, přesný počet štěňat nikoliv
Před krytím nebo krátce po nakrytí je dobré fenku odčervit dobrým přípravkem, aby se co nejvíc eliminovalo zamoření štěňat.
Herpes virus
Po nakrytí je možné fenu preventivně nechat vakcinovat proti herpes viru. Je ovšem nutné cca 10 dnů před porodem aplikovat druhou injekci.Nabízí se otázka – očkovat herpes virus nebo neočkovat?
Riskovat úhyn vrhu, potrat, nebo mít zdravá štěňátka? V loňském roce bylo těžké tuto vakcínu sehnat, letos je jí dost. Mnohé chovatele může odradit i cena vakcíny, jedna dávka stojí cca 800,-Kč a k účinnosti je potřeba aplikovat dvě dávky.
Hlavně při zahraničním krytí není dobré možnost nákazy podceňovat. Nikdy nevíte jestli fena, kterou pes kryl před tou vaší, byla 100% zdravá. A nevíte to ani u matky Vaší feny či psa, která je při porodu mohla nakazit. To je na zvážení každého z Vás, ale pohled na umírající štěňátka za to jistě nestojí a je jasné, že i psychika matky tím jen utrpí.

V článku byly použity materiály od pí Moravcové, publikované v časopise Pes 1/09

Přečetli jsme za vás: v časopise Pes přítel člověka 3/2003, str. 18
    
Jak se nerozhádat v kynologickém klubu ?

    Je až s podivem, jak ostré spory mohou vzniknout mezi lidmi, jež by měl spojovat ušlechtilý společný zájem. Lze nad tím kroutit hlavou, ale lépe je formulovat zásady, jak se sporům vyhnout. Tak třeba:
 1. První a hlavní pravidlo zní: Nikdy nedávejte nevyžádané rady. Kdyby byly ze zlata, jsou v lepším případě neúčinné,  v horším škodlivé.
 2. Nikdy se nenechte vtáhnout do sporů jednotlivých podskupin, či přesněji klik. Ani jedné z nich. Ani kdybyste měli dojem, že váš klub je ohrožen.
 3. Nikdy nikomu svoji pomoc, a tím i kontrolu, nevnucujte.
 4. Jste plně kompetentní posoudit, kolik pomoci chcete věnovat, pokud budete požádáni. Není nic horšího než poskytnout pomoc, na kterou vlastně nemáte síly, a pak vyčítat či emočně vydírat.
 5. Nikdy od svých kolegů neočekávejte vděk.
 6. Rozlišujte, kdy někomu nebo něčemu pomáháte a kdy vlastně pomáháte sobě (jste kdykoliv ochotni něco vykonat proto, že je to potřeba, nebo proto, že vás to těší ?).
 7. Rčení o lidech dí: "Málo je tahounů, víc je chovných." Buďte připraveni alespoň na čas se stát "tahounem".
  Zbývá dodat:... a dobře se vám povede.

 

 Členská schůze  2011
Výroční členská schůze se konala neděli 27. února 2011 v hotelu Svornost v Dolních Počernicích. Zápis ze schůze najdete v následujícím dokumentu:
ZÁPIS Z ČS 2011

Akce ke 100. výročí založení FCI

FCI a Belgický zemský svaz informují o Kynologických dnech, které jsou pořádány v rámci jubilejního roku 2011, k výročí 100 let FCI (1911-2011).  Kynologické dny se budou konat 11. -12.listopadu 2011 v Bruselu.
Program Kynologických dnů:
11.listopadu 2011, 9-17 hod., symposium : Pes a člověk: quo vadis. Současnost a perspektiva
Místo konání: Hotel La Plaza, Brusel12.listopadu 2011, 9-17 hod., Století FCI- Světový šampión šampiónů
místo konání: Expo Brusel (Heysel), spolu s Belgickým zem. svazem, v 19,30 hod. Gala večeře jubilejního roku 2011, místo konání: La Concert Noble, Brusel
Speciální výstavy a tituly v jubilejním roce 2011
FCI nabídla pěti členským zemím, Rakousku, Belgii, Francii, Německu a Holandsku, možnost organizování speciálních výstav v rámci výročí století FCI. Rakouský kynologický svaz odmítl, protože v roce 2009 slavili 120. výročí jejich svazu a na rok 2012 je jim přidělena Světová výstava psů. Jubilejní výstavy jsou:
6.-8. května 2011, Dortmund, Německo:  FCI Centenary Winner Dog Show
 (titul: FCI Vítěz výstavy století)
7.-10. července 2011, Paříž, Francie:  FCI Centenary World Dog Show
(titul: FCI Vítěz Jubilejní světové výstavy)
1.-4. září 2011, Leeuwarden, Holandsko: FCI Centenary European Dog Show
 (titul: FCI Vítěz Jubilejní evropské výstavy)
12. listopadu 2011, Brusel, Belgie: FCI Centenary World Dog Champion of Champions(titul: FCI Jubilejní světový Šampión šampiónů)

Dortmund, Paříž a Leeuwarden:
Každý pes, který na jub. výstavách dostane 2x CACIB nebo 1x CACIB + 2x res. CACIB, obdrží zároveň titul FCI Jubilejní výstavní šampión. Tento jedinečný titul opravňuje vstup do třídy šampiónů na všech FCI výstavách.
Brusel: kvalifikace na Šampióna šampiónů.
Přihlásit se mohou jen psi, kteří na jedné z následujících výstav získají titul CACIB:
 6.-8. 5. 2011, Dortmund, Německo
7.-10. 7. 2011, Paříž, Francie
1.-4. 9. 2011, Leeuwarden, Holandsko
Současně se mohou hlásit i psi, kteří mají CIB nebo CIE.
Informační stánky o akcích ke stému výročí FCI:
http://www.fci.be/anniversary.aspx
http://www.fci-winner.de/
 

Novela občanského zákoníku a psi
V posledním týdnu se v médiích objevila informace o novele Občanského zákoníku, konkrétně § 620, bod (1), ve kterém je uvedeno, že „při prodeji spotřebního zboží je záruční doba 24 měsíců".
Tato změna vyvolala u chovatelů psů obavu z toho, že bude uplatňována i v případě prodeje psů obecně a štěňat zvlášť.
Podle názoru právníků ale není situace tak závažná, jak se na prvý pohled zdá. Zárukou v případě prodeje zvířat se zabývá mimo uvedeného §620 i §599 (1), který říká, že „vady musí kupující uplatnit u prodávajícího bez zbytečného odkladu. Práva z odpovědnosti za vady se může kupující domáhat u soudu, jen jestliže vady vytkl nejpozději do šesti měsíců, jde-li o vady krmiv, do tří týdnů a jde-li o vady zvířat, do šesti týdnů od převzetí věci".
Ve hře je i otázka toho, zda se pes dá pojmově zařadit mezi spotřební zboží a také to, že pokud mají chovatelé psů na svoji činnost živnost, nespadá do kategorie prodeje zvířat, ale do kategorie chov zvířat.
Tolik krátké vysvětlení.
Počítat je ale třeba s tím, že právo vykládat zákon má pouze soud a že pokud by v případě psů někdo dvouletou záruku uplatňoval, konečné rozhodnutí bude příslušet soudu.

Převzato z webu ČMKU, napsala Vladimíra Tichá
 

Klubové publikace, které jsou k dostání na klubových akcích nebo k objednání na dobírku.
K 20-tému výročí založení klubu jsme vydali „Jubilejní ročenku",
mapující nejen činnost klubu během oněch 20-ti let,
ale i vývoj obou našich plemen
Cavalier King Charles Spanielů a King Charles Spanielů!

Rocenka_web

Objednávky posílejte pí Severové.
Cena je 150,-Kč + poštovné 80,-Kč

Klub připravil pro začínajici vystavovatele příručku "Vystavujeme",
která se záhy stala tak oblíbenou, že vyšlo již 4.vydání!
Dozvíte se jak se chovat v kruhu, jak se chovat k psíkovi
 a dokonce co si vzít na vystavu.
Přiručka je vynikajícím pomocníkem při cestě za vystavními uspěchy !

Vystavujeme_web

Objednávejte u pí Severové.
Cena je 100,-Kč + poštovné 80,-Kč