Výňatek ze Základního předpisu FCI pro rozhodčí pro posuzování exteriéru psů.

Výbor nyní obdržel český překlad uvedeného dokumentu, vydaného FCI v angličtině již v 10/2013.

Dokument obsahuje kritéria pro zohlednění zdravotního stavu a kondice psa při předvádění, která jsou určena rozhodčím, jedna partie se však bezprostředně dotýká předvádějících, proto ji zvěřejňujeme. Citujeme

” Předvádění psa.

Je stále obvyklejší, že plemena jsou ve stoji i v pohybu v kruhu předváděna na vzhůru drženém vodítku a s těsným obojkem. Toto není v souladu s podporou pohody psa a navíc je tím tlumen správný pohyb a není možno dosáhnout přirozeného pro plemeno specifického pohybu.

Pes by měl být předváděn na volném vodítku, přirozeným způsobem ve správném a pro plemeno specifickém pohybu. Tahání psa za krk, resp. ocas je zakázáno.

Je zakázáno připravovat psa pomocí jakékoli látky, která by měnila strukturu, barvu nebo tvar srsti, kůže nebo čenichu. Povoleno je pouze trimování, zastřižení, česání a kartáčování.

Vystavovatel, který nedodržuje obvyklá pravidla pro předvádění psa, by měl kruh opustit. Ačkoli se nejedná o přímé ovlivnění zdraví nebo chování psa, má rozhodčí možnost psa neposoudit nebo jej ohodnotit nižší známkou.”

Kompletní dokument si můžete stáhnout z webu ČMKU

http://cmku.cz/soubory/dokumenty/1266_zakladni_predpis_pro_rozhodci.pdf