Fena před nakrytím.

Fena před krytím.

Kromě přípravy krycího psa je na místě věnovat pozornost feně – budoucí matce. Nebudeme řešit chovné podmínky jednotlivých klubů, ale obecně to, že pro vás jako majitele a budoucí chovatele je (nebo má být) vaším prvořadým cílem produkovat zdravá a povahově vyrovnaná štěňátka.

K tomu také bude směřovat váš výběr feny a krycího psa. Před prvním plánovaným vrhem by měla fena být psychicky vyzrálá, ve výborné fyzické kondici a řádně vakcinovaná.

 

Jarní nebo zimní vrh?

Chovatel by mě zvážit, zda je v jeho podmínkách vhodnější jarní, letní, podzimní nebo zimní odchov vrhu.

Každé období má svá pro a proti. Není nic pohodlnějšího a pro štěňátka starších cca 5ti týdnů příjemnějšího než slunečné počasí, travnatý koberec, spousta zákoutí k prozkoumání, venkovní zvuky, snadné venčení, časté návštěvy a další podněty, které štěněti usnadňují ranou socializaci už u chovatele. Na druhé straně např. podzimní vrhy a následné postupné otužování prcků při venkovních aktivitách napomáhá větší odolnosti a zvládání nadcházející zimy.

Samozřejmě kavalíry a kingy je běžné odchovávat v prvních týdnech na vyhřívaných podlahách či pod lampami v každém ročním období.

Sono a odčervení.

Vycházejme z toho, že jsme úspěšně nakryli a ještě nevíme, jestli fena zabřezla, nebo ne.

Je možné během hárání jet k veterináři na určení progesteronu, musíte počítat, že toto vyšetření je běžné několikrát opakovat.

Kolem 28 dne po nakrytí je možné nechat potvrdit březost feny sonem. Březost lze takto potvrdit, přesný počet štěňat nikoliv.

Před krytím nebo krátce po nakrytí je dobré fenku odčervit dobrým přípravkem, aby se co nejvíc eliminovalo zamoření štěňat.

Herpes virus

Po nakrytí je možné fenu preventivně nechat vakcinovat proti herpes viru. Je ovšem nutné cca 10 dnů před porodem aplikovat druhou injekci.

Nabízí se otázka – očkovat herpes virus nebo neočkovat?

Riskovat úhyn vrhu, potrat, nebo mít zdravá štěňátka? V loňském roce bylo těžké tuto vakcínu sehnat, letos je jí dost. Mnohé chovatele může odradit i cena vakcíny, jedna dávka stojí cca 800,-Kč a k účinnosti

je potřeba aplikovat dvě dávky.

Hlavně při zahraničním krytí není dobré možnost nákazy podceňovat. Nikdy nevíte jestli fena, kterou pes kryl před tou vaší, byla 100% zdravá. A nevíte to ani u matky Vaší feny či psa, která je při porodu mohla nakazit. To je na zvážení každého z Vás, ale pohled na umírající štěňátka za to jistě nestojí a je jasné, že i psychika matky tím jen utrpí.

V článku byly použity materiály od pí Moravcové, publikované v časopise

Pes 1/09