Bezpečný sex a váš pes

 

Bezpečný sex a váš pes

 

O rozmnožování zvířat existuje stejně mýtů jako o sexu lidí.

 

1) Každá fenka by měla mít alespoň jeden vrh. – ŠPATNĚ!

Z hlediska fyzického stavu ani temperamentu feny neexistuje sebemenší důvod, proč by měla mít fenka štěňata. Jediným důvodem je další vývoj a zdokonalení plemene. Rozhodneme-li se fenku dokonce vykastrovat, hrozí jí menší riziko rakoviny mléčné žlázy a samozřejmě se u ní nemůže vyvinout rakovina dělohy a nebude muset podstoupit ani rizika spojená s březostí a porodem.

 

2) Chci, aby děti zažily zázrak zrození. – ŠPATNĚ!

Zrozením to nekončí – jinak se děti naučí, že život není důležitý. Chovatelé nesou odpo- vědnost za každé narozené štěně po celou dobu života psa. To znamená, že pokud se nepodaří štěně umístit ve věku 8mi až 10ti týdnů, budete se jim muset zabývat. Nemůžete ho vzít do útulku, aby se o ně postaral někdo jiný, ani nemůžete štěně utratit. Nemůžete ho prodat na parkovišti před obchodním domem, nemůžete ho nechat někde na venkově a doufat, že ho najde nějaký laskavý člověk, než vyhladoví, zaběhne pod kola auta na silnici nebo uhyne následkem nemoci. Budete ho krmit, čistit, socializovat a milovat, dokud se pro něj nenajde trvalý domov. A pokud bude třeba štěně po roce umístit, budete se tím muset zabývat. Každý vrh znamená závazek na deset nebo více let. Jestliže chcete, aby děti viděly zázrak zrození, kupte jim videokazetu s nahrávkou a promítněte jim ji.

 

3) Chci, aby můj pes byl otcem. Tím se uklidní. – ŠPATNĚ!

Krytím se pes neuklidní, ve skutečnosti se uklidní jedině kastrovaný pes, ten je spokojený. Není odkázaný na slitování rozbouřených hormonů. Nevystavujete se riziku, že uteče, když ucítí svůdnou vůni hárajících fen v okolí. Nikdy nedostane rakovinu varlat. Pravděpodobně bude méně značkovat. Jediným pádným důvodem je, že jde o mimořádně kvalitního psa, který prokázal své přednosti ve výstavních kruzích nebo při zkouškách z výkonu.

 

4) Chci, aby se mi vrátily vynaložené náklady. – ŠPATNĚ!

Správně odchovaný vrh stojí peníze – dokonce hodně peněz. Poplatky za veterináře, poplatky za krytí, krmení, reklamu – to všechno stojí peníze. Můžete prodělat dokonce i v případě, že se vám podaří štěňata prodat v 8mi týdnech – a štěňata, která udáte až ve čtyřech, pěti nebo šesti měsících jsou velmi drahá. A nejste-li zařízeni na větší počet psů, může vám skotačivá likvidační četa štěňat zdevastovat zahradu nebo botník.

 

5) Můj soused / strýc / teta chtějí po mém psovi štěně. – ŠPATNĚ!

Fenka má většinou více jak jedno štěně a už vůbec nemůžete očekávat určité pohlaví (a někdy i barvu). A co pak se zbytkem vrhu?

Chov psů především stojí peníze – rozhodnete-li se tedy chovat, musíte k chovu přistupovat s rozmyslem a uváženě.

Odchovat vlastní vrh je krásné, ale vždy je potřeba k chovu přistupovat odpovědně – hledat partnera, který vyrovnává nedostatky naší fenky, navíc spojení krevně zajímavé. Nezapomínat na zdravotní aspekty v chovu – u obou rodičů. najít vhodného partnera bývá někdy záležitost náročná a nákladná (zahraniční krytí). Jestliže jste ovšem připraveni nést náklady spojené s uchovněním Vašeho psa či fenky a s odchovem, držíme Vám palce a přejeme Vám, aby Váš pes našel vhodnou nevěstu a aby Vaše fena bez komplikací porodila krásná štěňata, která se dostanou do rukou laskavým lidem.

 

Podle Zpravodaje 2/2003 Moloss clubu ze zahraničních pramenů.