Anální žlázy (análky).

Problém análních žlázek.

 

Anální váčky shromažďují sekret mazových, pachových a potních žláz. Jsou umístěné vedle konečníku a ústí na hranici vnitřního a vnějšího prostředí. Fyziologické vyprazdňování probíhá při stolici nebo při vzrušení. Z evolučního pohledu anální žlázky ztrácejí význam, a protože se velmi mění složení potravy psů, tedy i stolice a obsah a složení sekretu, ztrácejí svoji schopnost se samovolně vyprazdňovat.

Velikost je asi jako nehet u malíčku, naplněné váčky se zvětšují do velikosti fazolky, oříšku, přímo i vlašského ořechu, a to i u malých plemen. Jejich zvětšení je velmi bolestivé, nebo přinejmenším nepříjemné.

 

Pes se drbe na zádech, kouše u ocasu, pokud tam dosáhne nebo sáňkuje. Někdy se mu podaří tlakem na konečník část sekretu vymáčknout, pak také velmi smrdí.

 

Váček je tvořen elastickou tkání a hladkou svalovinou, jestliže je na ni vyvíjen dlouhodobě tlak, samovyprázdňovácí schopnost ochabuje. Sekret je přirozeně žlutý, béžová, smetanový, patalogicky hnědý, načervenalý, černý, zelený. Podle druhu zánětu, který v něm probíhá, v sekretu mohou být bakterie nebo krev.

 

Zdroj: Pes přítel 2/2010