Chov

 

Základní informace.
Chov a zápis štěňat se řídí pravidly, která jsou zakotvena v Chovatelském a zápisním řádu. Štěňata odchovaná v souladu s těmito předpisy obdrží průkazy původu vydané Českomoravskou  kynologickou unií. Tyto průkazy jsou mezinárodně uznávány ve všech členských zemích FCI (Féderation Cynologique Internationale, http://www.fci.be). Podmínkou případného vývozu psa/feny do zahraničí je požádání chovatele o exportní verzi průkazu. Exportní průkaz musí obsahovat jméno a adresu nového majitele v zahraničí a je označen přetiskem “Export pedigree” a speciální značkou.
Uchovnění psa/feny je podmíněno jeho bonitací. Podmínky bonitace (Bonitační řád) a přihlášky na bonitaci jsou k dispozici v samostatné sekci.

Standardy klubových plemen najdete v menu v sekci Klubová plemena.

Odběr štěněte
Štěňata se mohou tetovat nebo čipovat nejdříve po dovršení věku 6-ti týdnů, prodávat se mohou nejdříve po dovršení věku 7-mi týdnů (po dovršení 49. dne života). Je to v souladu jak s CHŘ klubu, tak i s CHŘ ČMKU a v tomto bodě nebyla provedena žádná změna !
Proč to zdůrazňujeme? Údajně se vyskytly případy, kdy bylo chovatelům řečeno, že se štěňata smí prodávat až po dovršení osmého týdne života. Není to pravda a žádná nová úprava neexistuje a neexistovala !

Označování štěňat
Podle usnesení PČMKU ze dne 07.10.2004 č.1/04/04 a ze dne 04.11.2004 č. upřesnění Ad 7, je nyní možné označovat štěňata jak tetováním nebo čipováním, či obě metody kombinovat za předpokladu, že celý vrh bude označen pouze jednou z uvedených možností. Podle rozhodnutí výboru klubu, si naši mohou chovatelé mohou sami zvolit metodu označování.
Připomínám – celý vrh musí být označen jednou metodou!!!
Jak tetování, tak i čipování je možné provádět nejdříve po ukončeném 6-tém týdnu života štěňat.
Pořád je ovšem nutné žádat o zápisová (tetovací) čísla vrhu.
Jak postupovat?
1.Při tetování se postupuje obvyklým způsobem tak jako dosud (tj. po tetování se zašlou potřebné doklady pro vystavení PP – přihláška vrhu, tetovací pásek, kontrola vrhu, žádanka o přidělení zápisových (dříve nazvaných tetovacích) čísel a případné kopie o nově získaných titulech pro rodiče štěňat.Tetování na základě nařízení ČMKU ze srpna 2005 provádí do odvolání veterinář. Bližší informace HPCH najdete níže na této stránce.
2.Při čipování chovatel kromě ostatních, výše uvedených dokladů, přiloží kopii registrační karty pro každé štěně, dále (nejlépe do společné obálky) vloží pro každé štěně jeden originál samolepky s číslem. ČÍSLA NEVYLEPUJTE, budou vylepeny pracovnicemi Plemenné knihy ČMKU do vystavených průkazů původu.

 

Jiřina Severová

 

ČMKU – referáty jednotlivých činností

Sekretariát:
Ivana Jarošová –  tajemnice.

Tereza Lemerová – podatelna, výstavy ČMKU

234 221 371

Ing. Kateřina Fialová – agenda rozhodčích, výstav, chov. kluby
234 221 375
Lenka Fairaslová – šampionáty, chov. stanice
234 221 370

Plemenná kniha ČMKU:
Vydávání zápisových čísel, průkazy původu, přílohy k PP.
Libuše Pečená –  234 221 376, 602 216 874

Simona Hurábová – 234 211 377

 

Nová poštovní adresa HPK:

ČESKOMORAVSKÁ KYNOLOGICKÁ UNIE

Maškova 3
Praha 8 – Kobylisy
CZ-182 53

 

Další informace jsou na oficiálních stránkách ČMKU: www.cmku.cz